Czy warto posiadać stronę internetową

Obecnie bez problemu możemy znaleźć strony internetowe na każdy temat – począwszy od finansowania społecznościowego po fanklub magnesów na lodówkę. Ponieważ posiadanie strony internetowej jest podstawą w biznesie, liczba firm z profesjonalnymi stronami stale rośnie. Jednak wielu właścicieli firm nadal nie zdecydowało się na ten krok. Dlaczego?

W ankietach część z nich twierdzi, że nie mają umiejętności, czasu ani pieniędzy na budowę witryny biznesowej. Ale zaskakująca liczba wychodzi po prostu z założenia, że ich firma nie potrzebuje strony internetowej – ponieważ nie jest wymagana lub dlatego, że używają w zamian media społecznościowe.

Dlatego w tym poście przyjrzymy się konkretnym przyczynom, dla których Twoja firma powinna mieć własną stronę internetową.

Dlaczego posiadanie strony internetowej jest ważne?
Główne powody:

1. Profesjonalna strona internetowa spełnia oczekiwania klientów.

Teraz, bardziej niż kiedykolwiek, klienci oczekują, że będą mogli znaleźć informacje o firmie, produkcie bądź usłudze online. W rzeczywistości większość konsumentów dokonuje rozeznania online przed dokonaniem zakupu, nawet jeśli chodzi o zakup w lokalnym sklepie. Jeśli nie masz strony internetowej, wysyłasz wiadomość, że Twoja firma zatrzymała się w czasie,  nie zależy Ci na wysokim poziomie obsługi, lub że nie jesteś zainteresowany pozyskiwaniem nowych klientów – żadna z nich prawdopodobnie nie jest wiadomością, którą chcesz wysłać.

Ważnymi aspektami strony są czytelność i łatwość poruszania się po niej, po to aby zachęcić klienta do pozostania na stronie i skorzystania z Twoich usług.  Każda strona obowiązkowo musi posiadać dokładne i aktualne informacje.

2. Możesz kontrolować informacje i branding.

Opinie i komentarze użytkowników są świetne, ale czy nie powinieneś decydować o tym, jakie informacje o Twojej firmie są prezentowane publicznie? Posiadanie strony internetowej natychmiast tworzy oficjalną reprezentację Twojej firmy w Internecie. Dzięki temu nie musisz polegać na tych, którzy mówią za Ciebie. Twoja strona będzie wyglądać dokładnie tak jak chcesz – z własnym logo, układem, kolorami i czcionkami. Ty decydujesz o tożsamości swojej marki.

3. Strona internetowa jest tańsza niż tradycyjna reklama.

Wiele małych firm buduje markę na płatnych reklamach. Może lepiej jest wykorzystać fundusze na stworzenie witryny internetowej? Zwłaszcza że mają one coraz większy zasięg a ich koszty maleją z roku na rok.

4. Strona internetowa jest teraz łatwiejsza w utrzymaniu na bieżąco.

Posiadając stronę internetową lata temu, możesz mieć złe wspomnienia z tego doświadczenia. Opracowanie przez programistę zajęło prawdopodobnie tygodnie lub miesiące, a samodzielne wprowadzanie zmian było niemożliwe. W związku z tym proste czynności, takie jak aktualizacja adresu, numeru telefonu, godzin otwarcia, trwały wiecznie, więc Twoje informacje były nieaktualne. Nie mówiąc już o zmianie np. zdjęć… Powodzenia!

Obecnie wszystko wygląda inaczej. Posiadając stronę na platformie WordPress, wszystko co musisz zrobić aby zaktualizować treść strony, to zalogować się do witryny i kliknąć część, którą chcesz zmienić. Możesz edytować tekst, dodawać zdjęcia, aktualizować informacje. Potrzebny Ci będzie wyłącznie komputer z podłączeniem do Internetu.

5. Możesz znaleźć obecnych i potencjalnych klientów.

Klienci nie tylko są w stanie zobaczyć Twoją witrynę. Mogą przez nią również wchodzić w interakcje, korzystając z poczty e-mail czy formularzy kontaktowych. Z pomocą aplikacji do czatowania, możesz rozmawiać z klientami z drugiego końca świata, uzyskiwać opinie na temat nowych produktów i usług lub nawet wysyłać zamówienia w odległości tysięcy kilometrów. Każdy może odwiedzić Twoją witrynę korzystając z wyszukiwarek lub Map Google.

6. Witryna biznesowa wyrównuje szanse.

Chociaż budżety i zakresy projektów są różne, nie ma rzeczywistej różnicy między stroną internetową firmy z listy Fortune 500 a firmą pracującą z kanapy w salonie. Czysta i profesjonalnie wyglądająca witryna całkowicie wyrównuje szanse, ponieważ możesz zaprezentować siebie i swoją firmę w dowolny sposób. Jeśli Twoja firma jest w stanie zaspokoić potrzeby klienta, nie jest istotne czy Twój zespół składa się z 1 czy z 300 osób.

7. Czy Twoja firma potrzebuje witryny internetowej, jeśli korzystasz z mediów społecznościowych?

Wielu właścicieli firm zakłada, że ​​posiadanie profilu w mediach społecznościowych jest wystarczające dla ich działalności. Może masz już stronę na Facebooku i całkiem dobre recenzje w mediach społecznościowych. To dobrze, ale są pewne problemy z tą strategią. Po pierwsze, zawsze będziesz zależna/y od wybranej platformy mediów społecznościowych. Zmieniają się algorytmy, zmieniają reguły, a to, co działa dziś, może nie działać za kilka tygodni (czego ostatnio doświadczyło wiele firm zależnych od Facebooka).

Posiadając stronę internetową – Ty jesteś jej właścicielem, Ty kontrolujesz jej zawartość i przesyłany komunikat. Jednym z powodów, dla których zdecydowałaś/eś się na założenie własnej działalności jest swoboda w podejmowaniu decyzji i fakt, że nikt nie mówi Ci co masz robić. Dlaczego więc miałabyś/miałbyś podążać za zasadami narzucanymi przez media społecznościowe?

Pamiętaj również, że dostęp do niektórych platform, np. do Facebooka czy Pinterest jest ograniczony lub niemożliwy dla klientów nie będących częścią ich społeczności.

Kolejnym argumentem są stale zmieniające się trendy. Jeśli twoi klienci są obecnie na Facebooku nie znaczy to, że zaraz nie przeniosą się na Snapchat lub na inną platformę o której istnieniu jeszcze nie wiemy. Nie zrozum mnie źle. Uważam, że profile w mediach społecznościowych warto posiadać. Strona internetowa jest jednak niezbędną kotwicą, do której twoi klienci zawsze mogą wrócić i która jest dostępna dla każdego. Bez względu na popularność konkretnej platformy w danym czasie czy chociażby trend na nie korzystanie z żadnej z nich. 

Nie ważne czy założona samodzielnie czy z pomocą dewelopera, każdy biznes, mały i duży, potrzebuje strony internetowej.

Klienci, zwłaszcza małych firm, nie potrzebują skomplikowanych, wielostronicowych, encyklopedycznych witryn. Zazwyczaj wszystko czego potrzebujesz to kilka prostych stron zawierających podstawowe, dostosowane do konkretnej branży informacje.

Facebook
Twitter
Email
Pinterest