Responsywność strony internetowej

dlaczego jest tak ważna

Czym jest responsywność strony internetowej?

Responsywność strony internetowej oznacza sposób w jaki strona została zbudowana. Responsywna strona internetowa to taka, której zawartość skalowana jest automatycznie w zależności od rozmiaru ekranu na którym jest wyświetlana.Dzięki temu elementy strony nie są większe niż szerokość ekranu, a użytkownicy urządzeń przenośnych nie muszą wykonywać dodatkowej pracy, aby odczytać jej zawartość.

Responsywny projekt strony internetowej zastępuje potrzebę projektowania dedykowanej strony mobilnej. Zamiast projektowania wielu witryn dla różnych rozmiarów ekranu, projektuje się tylko jedną witrynę, która automatycznie dopasowuje rozmiar do wielkości ekranu urządzenia na którym jest wyświetlana.

Dlaczego warto postawić na responsywność?

1. Pozytywne doświadczenia odbiorcy/klienta

Doświadczenie odbiorcy jest kluczowe dla właścicieli witryn. Celem jest zyskanie sympatii odbiorców, przekonanie ich do powrotu, a nawet polecenie strony innym.  Witryna musi być elastyczna, czytelna i łatwa w użyciu.  Jeśli podczas odwiedzania witryny na urządzeniu mobilnym ładowanie trwa wiecznie, zdjęcia nie są odpowiedniej rozdzielczości lub poszczególne elementy nie działają, firma zyskuje reputację nieprofesjonalnej.  Responsywne strony przekonują odbiorcę o rzetelności firmy, ich zawartość może być oglądana szybciej, a ogólne wrażenie gości jest pozytywne.

2. Optymalizacja SEO

Optymalizacja pod kątem wyszukiwarek jest strategią stosowaną przez wiele firm, w celu podwyższenia pozycji w rankingach wyszukiwania.

Responsywne strony internetowe są pozycjonowane wyżej. Już na początku 2015 roku Google ogłosiło, że łatwość obsługi stron na urządzeniach mobilnych stanie się czynnikiem rankingowym w algorytmach wyszukiwarek. W połączeniu z innymi czynnikami SEO, responsywność pomaga w podwyższeniu pozycji w wynikach wyszukiwania.

3. Obniżenie kosztów

Utrzymanie osobnych witryn dla odbiorców mobilnych i niemobilnych może być drogie. Korzystając z elastycznego projektu, możesz zaoszczędzić pieniądze, eliminując koszty płacenia za osobne witryny i ich obsługę. Przy responsywnej stronie płaci się tylko za jeden, przemawiający do wszystkich odbiorców projekt.

4. Elastyczność

Wprowadzanie zmian na witrynach responsywnych jest o wiele łatwiejsze i szybsze. Nie trzeba wprowadzać zmian na osobnych witrynach dla różnych odbiorców. Ta elastyczność jest ogromną zaletą. Chcąc szybko coś poprawić/zaktualizować robi się to tylko raz, w jednym miejscu.

Odchodzi nam również stres związany z połączeniem witryny mobilnej lub stacjonarnej z aktualizacją w mediach społecznościowych czy poprawnym działaniem przekierowań tak, aby przyciągnąć odpowiednich użytkowników do właściwej witryny.

Celem elastycznego projektowania jest uniknięcie niepotrzebnych zmian rozmiaru, przewijania lub panoramowania. Problemy te występują w witrynach, które nie zostały zoptymalizowane dla różnych urządzeń. Trudno jest poruszać się po tych stronach, co często kosztuje utratę potencjalnych klientów, którzy czują się sfrustrowani odwiedzając niereponsywną witrynę.

Statystyki witryn sugerują, że warto odwołać się zarówno do widzów na komputerach, jak i na urządzeniach mobilnych. Liczba przeglądarek mobilnych przekracza liczbę komputerów stacjonarnych i różnica ta z miesiąca na miesiąc się powiększa.

Żyjemy w społeczeństwie wieloekranowym. Z tego powodu ważne jest, aby witryna była widoczna na jak największej liczbie urządzeń, ponieważ nigdy nie wiadomo, jakiego urządzenia użyje ktoś, kto ją obejrzy.

Facebook
Twitter
Email
Pinterest