Co to jest domena oraz hosting?

co to jest domena

Na początku współpracy często słyszę pytanie “co to jest domena?”. Wielu początkujących myli domenę z hostingiem. W poniższym artykule wyjaśnię Wam te dwa pojęcia.

Domena jest adresem twojej strony internetowej, tym co wpisuje się do paska adresu przeglądarki. 

Na przykład strona, którą właśnie odwiedzasz ma domenę netnutter.com. Nazwa tej domeny widnieje również w adresie mailowym. W naszym przypadku będzie to nazwaużytkownika@netnutter.com.

Mówiąc kolokwialnie, jeśli twoja strona byłaby domem to twoja domena będzie jego adresem.

Jak to działa?

Komputery połączone są ze sobą w jednej olbrzymiej sieci. Dzięki domenom komputery są w stanie komunikować się ze sobą  i identyfikować nawzajem.

Powiedzmy, że szukasz mojej strony internetowej. Wpisujesz w pasek adresu netnutter.com. Klikasz Enter. Wyszukiwarka wysyła zapytanie do globalnej sieci serwerów, które tworzą System Nazw Domenowych (Domain Name System). Systemy te odpowiedzialne są za wyszukanie serwerów powiązanych z domeną netnutter.com, po czym wysyłają zapytanie do tych konkretnych serwerów.

Na przykład, jeśli twoja strona ma hosting na atthost.pl to będzie ona przypisana do serwerów ns1.atthost.pl; ns2.atthost.pl.

Te serwery to inaczej komputery zarządzane przez twoją firmę hostingową. Następnie te właśnie serwery przekierowują Cię do komputera na którym przechowywana jest strona internetowa netnutter.com.  Ten komputer nazywany jest serwerem sieciowym. Serwer ten wychwytuje poszukiwaną stronę (w naszym przypadku netnutter.com), po czym wysyła ją do przeglądarki.  

co to jest hosting

Wracając do przykładu domu – Jeśli domena jest adresem twojej strony, to hosting będzie domem w którym ona mieszka.

Firmy hostingowe udostępniają bowiem swoje serwery, przechowując na nich dane stron internetowych.

Aby stworzyć stronę internetową potrzebne Ci będą zatem domena oraz hosting.

Są to dwie oddzielne rzeczy. Mimo iż domenę zarejestrujesz na stronie firmy hostingowej, nie oznacza to, że dostajesz  z  automatu hosting. Hosting jest oddzielną usługą, którą trzeba dodatkowo wykupić.

Strona netnutter.com korzysta z usługi hostingowej firmy atthost.

Facebook
Twitter
Email
Pinterest