Jak poprawić pozycjonowanie strony w wyszukiwarce Google – 12 sposobów
Czym jest i jak działa SEO?
Kiedy chcesz coś znaleźć w internecie, zaczynasz od wyszukiwarki, a Twoja uwaga skupia się głównie na witrynach z góry listy. Oznacza to, że jeśli chcesz, aby Twoja witryna została zauważona przez publiczność, musisz upewnić się, że pojawia się ona w wyszukiwaniach Google i podobnych witrynach. Co najważniejsze, chcesz aby Twoja witryna była wyświetlana jak najwyższej w wynikach wyszukiwania.
Im więcej osób odwiedzi Twoją witrynę, tym efektywniejsza będzie Twoja firma. Każda osoba, która pojawia się w witrynie, to Twój potencjalny klient, dlatego tak ważne jest kierowanie ruchu do witryny. Jedną z metod kierowania ruchem jest optymalizacja dla wyszukiwarek internetowych (SEO). Istnieje wiele sposobów kierowania ruchu do Twojej witryny, ale optymalizacja dla wyszukiwarek (SEO) jest jedną z najbardziej skutecznych. SEO to zbiór strategii i technik mających na celu pomóc Twoim stronom uzyskać wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania.
Wyższa pozycja strony jest bezpośrednio związana z ilością ruchu organicznego. Ponadto dla klientów jest to wskaźnik wiarygodności, dlatego tak wiele firm stawia na SEO.
Jak poprawić pozycjonowanie strony w wyszukiwarce Google?
12 sposobów na poprawę SEO:
1. Korzystaj z dobrej firmy hostingowej
Hosting odgrywa ważną rolę w SEO przede wszystkim ze względu na szybkość witryny, ale także z powodu takich czynników, jak odległość, bezpieczeństwo i przestoje. Szybkość witryny jest czynnikiem rankingowym dla Google, dlatego korzystanie z hostingu, który może zapewnić dużą szybkość przy niewielkim lub żadnym czasie przestoju, jest ważne dla rankingu i doświadczenia użytkownika.
2. Użyj wtyczki SEO
Na stronach WordPress dostępnych jest wiele świetnych wtyczek. Wtyczki SEO, takie jak wtyczka Yoast SEO, to prosty sposób na dodanie ważnych funkcji do witryny, które poprawią SEO.
3. Wybór motywu
WordPress wykorzystuje motywy do układu strony i wyglądu. Wybór motywu, który jest przyjazny dla SEO, zapewnia przydatne funkcje zwiększające wysiłki SEO, takie jak udostępnianie nowych opcji tagów nagłówka. Między motywami mogą istnieć ogromne różnice, a te nastawione na SEO zostaną zoptymalizowane w taki sposób, aby roboty indeksujące mogły efektywniej przeglądać treści, słowa kluczowe i metadane.
4. Ustaw odnośniki na nazwę posta
WordPress używa domyślnej struktury permalinkowej, która nie jest opisowa. Kiedy wyszukiwarki przeszukują witrynę, stałe adresy URL (permalinki) są odczytywane przez roboty. Im bardziej opisowy link, tym łatwiej jest zrozumieć treść i podzielić ją na kategorie. Najlepiej jest korzystać ze struktury nazwy posta, ponieważ wyraźnie informuje ona, o czym jest powiązana treść. Strukturę permalinku można łatwo zmienić w ustawieniach strony – Ustawienia > Bezpośrednie odnośniki.
5. Użyj tagów nagłówka
Podczas tworzenia treści upewnij się, że używasz tagów nagłówków nie tylko w celu określenia obszarów zainteresowania czytelnika, ale również w celu ułatwienia pracy robotom sieciowym. Pomagasz w ten sposób wyszukiwarkom w zrozumieniu indywidualnych treści.
6. Buduj treści wokół słów kluczowych
Słowa kluczowe to krótkie frazy opisujące temat Twojej treści. Na przykład możesz wybrać frazę kluczową „jak poprawić pozycję strony” dla wpisu na blogu, przewidując w ten sposób, że tą właśnie frazę wpisują w wyszukiwarkę czytelnicy poszukujący podobnych treści. Wybór słów kluczowych dla każdego posta i używanie ich w różnych miejscach – takich jak tytuł, nagłówki i sama treść – to powszechny sposób na przekazanie tematu robotom indeksującym wyszukiwarki i zwiększenie szansy na wyświetlenie treści w odpowiednim wyszukiwania.
7. Korzystaj z linków wewnętrznych i zewnętrznych
Wyszukiwarki sprawdzają, jak dobrze Twoja witryna połączona jest, zarówno wewnętrznie, jak i z innymi witrynami. Korzystanie z wielu linków w swoich postach i stronach, informuje roboty indeksujące, jak twoje treści odnoszą się do treści podobnych witryn. Zachęca również inne osoby do łączenia się z Twoją witryną – co jest komunikatem dla wyszukiwarek, że Twoje treści są wartościowe i na temat.
8. Twoja strona musi być responsywna
Coraz więcej osób do przeglądania internetu używa urządzeń mobilnych. Dla Ciebie oznacza to, że witryna musi wyglądać i działać równie dobrze na każdym urządzeniu, z którego korzysta użytkownik. Elastyczne projektowanie jest tak ważne, że Google używa go jako czynnika rankingowego.
Responsywność to już nie wybór a konieczność – dlaczego to takie ważne?
9. Optymalizuj obrazy
Istnieją dwa sposoby optymalizacji obrazów pod kątem SEO. Pierwszy to rozmiar pliku. Obrazy powinny być skompresowane w celu zwiększenia szybkości ładowania, co jest ważne dla SEO i doświadczenia użytkownika. Drugi to nazwa pliku i tekst alt. Każdy obraz powinien być nazwany przy użyciu co najmniej jednego powiązanego słowa kluczowego, a tekst alt powinien zawierać opis obrazu. Ma to na celu pomóc robotom indeksującym lepiej zidentyfikować Twoje treści i informacje, co pomaga zwiększyć rankingi.
10. Kiedy to możliwe, pisz długie, wyczerpujące temat treści
Gdy algorytmy Google decydują, jak oceniać zawartość, zwracają szczególną uwagę na jej długość. Wyszukiwarki uznają dłuższą treść za bardziej przydatną. Ponadto im bardziej wyczerpująca jest treść, tym więcej możliwości na przekazanie tematu robotom indeksującym za pomocą słów kluczowych, nagłówków itd.
11. Regularnie dodawaj i aktualizuj treści
Przy podejmowaniu decyzji o pozycji stron, algorytmy Google biorą pod uwagę częstotliwość dodawania treści. Ponadto nie należy zaniedbywać starszych postów i stron. Aktualizacja istniejącej zawartości powoduje, że roboty indeksujące ponownie ją oceniają i nadają jej wyższą pozycję niż stronom, które nigdy się nie zmieniają.
12. Pisz treści wysokiej jakości
Gdy wyszukiwarki tworzą algorytmy rankingu stron internetowych, ich celem jest pomoc najbardziej trafnym i przydatnym witrynom uzyskać wysoką pozycję. Jeśli chcesz osiągnąć sukces dzięki wysiłkom SEO, musisz skupić się na tworzeniu wysokiej jakości treści. Zastanów się jakich treści Twoi czytelnicy potrzebują najbardziej i postaraj się je dostarczyć.
Wybór platformy WordPressa jest pierwszym krokiem do stworzenia dobrze zoptymalizowanej witryny. Wiesz już jak poprawić pozycję strony w wyszukiwarkach. Pamiętaj, że na osiągnięcie pożądanego efektu trzeba trochę poczekać, więc nie trać czasu, działaj! Niezależnie od tego, czy celem Twojej witryny jest dostarczenie informacji, rozrywki czy sprzedaż produktów lub usług, im więcej odwiedzających tym większa szansa na zbudowanie powracającej publiczności, na której możesz polegać.